Blok Formulár

Blok Formulár slúži na vytváranie formulárov rôzneho rozsahu. Formulár je dôležitý prvok pri komunikácii so zákazníkom.

Pri tvorbe formulára je možné vybrať si z viacerých typov polí:

 • Hlavička - nadpis formulára. 
 • E-mail - návštevníkovi sa nepodarí odoslať formulár pokiaľ nevyplní platnú e-mailovú adresu. 
 • Krátky text (Textfield) - použijete ho napr. na zadanie mena a priezviska a telefónneho čísla.
 • Dlhý text (Textarea)- slúži na zadanie dlhšieho textu, napríklad adresy, doplnkových informácií alebo na zadanie odkazu pre administrátora webu. 
 • Výberové menu (Select) - využíva sa pre výber z viacerých možností, napr. výber spôsobu platby.  Návštevník webu musí kliknúť na pole formulára a rozbalí sa mu ponuka s možnosťami. 
 • Zaškrtávacie políčko (Checkbox) - použite vtedy, ak chcete zviditeľniť všetky výberové možnosti. Návštevník si môže zvoliť viacero možností naraz. (napr. ak má záujem o viacero služieb, ktoré ponúkate)
 • Radio políčko (Radio button) - je podobné zaškrtávaciemu políčku s tým rozdielom, že tlačítko pre výber možností je okrúhle a nie hranaté a návštevník webu si môže vybrať iba jednu možnosť podobne ako vo výberom menu
 • Dátum - slúži napr. na dohodnutie osobnej schôdzky, zadanie termínu realizácie.
 • Súbor - návštevník stránky môže k formuláru pripojiť prílohu.

 

druhy políčok formulára

 

Zobrazenie jednotlivých typov políčok na verejnom webe:
 ukážka formulára 

Všetky typy polí je možné nastaviť ako povinné. Toto nastavenie odporúčame najmä pri položke meno a priezvisko, telefón alebo e-mail.

 

 

Postup tvorby formulára:

 1. V sekcii Stránky si vyberiete alebo vytvoríte stránku, na ktorej má byť umiestnený formulár. 
 2. Kliknete na Nový blok tlačítko pre pridanie nového bloku na stránku, vyberiete blok Formulár blok Formulár   a uložíte
 3. Otvorí sa  nové okno Upraviť formulár. Tu pridávate jednotlivé polia po kliknutí na Pridať políčko do formulára. 


vytvorenie formulára
 

 1. Vyplníte názov políčka, typ a označíte či chcete, aby bolo vyplnenie políčka povinné alebo nie. Takýmto spôsobom si vo formulári vytvoríte ľubovoľný počet polí.  

 

V administrácii Vašej web stránky môže vytvorený formulár vyzerať napríklad takto:

Zobrazenie formulára v administrácii

 • Pomocou šípok v stĺpci napravo dokážete meniť poradie vytvorených polí, resp. červeným krížikom vymazať nežiaduce pole.

 

Súčasťou bloku Formulár je aj archív odoslaných formulárov v záložke Odoslania.  Počet formulárov v archíve môžete upraviť vymazaním nežiaduceho formulára.

odoslané formuláre

V záložke Nastavenia Bloku vyplňte Vašu e-mailovú adresu. Akonáhle návštevník Vašej web stránky odošle formulár, na zadaný e-mail sa odošle správa s obsahom tohto formulára.

Odporúčame nastaviť mail k Vašej doméne (napr. vasemeno@vasadomena.sk) Ak využívate freemail (zoznam.sk, gmail.com, hotmail.com) nedokážeme zaručiť 100% funkčnosť, nakoľko nastavenie freemailu je odlišné od nastavenia mailu k Vašej doméne, ktoré využívate na BiznisWeb.sk.

Ako Predmet e-mailu uvediete slovné spojenie, ktoré bude predmetom odosielaného e-mailu. Napr. E-mail z webu. Ak používate v rámci webu viacej formulárov, prehľadne ich viete vytriediť práve podľa predmetu. 

V kolónke Správa o odoslaní vyplňte text, ktorý sa zobrazí na stránke po odoslaní formulára. Napr. Ďakujeme za správu.

Ak označíte políčko Kontrolný kód, na konci formulára pribudne tzv. captcha. Je to bezpečnostný mechanizmus, ochrana pred robotmi a spamom. Človek dokáže správne vyplniť captchu, robot však nie. Captcha sa dá nastaviť pre každý formulár samostatne, ale aj globálne v sekcii NASTAVENIA / VŠEOBECNÉ - OCHRANA FORMULÁROV CAPTCHA.

captcha

Správa po odoslaní aj s vyplneným formulárom sa odošle na Váš email a tiež na email prihláseného užívateľa, ak zaškrtnete políčko Odoslať email užívateľovi.  Šablónu tohto emailu si môžete upraviť v NASTAVENIA/ TEXTY a ŠABLÓNY / PREDDEFINOVANÉ ŠABLÓNY.

nastavenia bloku formulár

 

Blok formulár, takisto ako aj ostatné bloky, môžete v Nastaveniach Bloku presunúť alebo kopírovať na inú stránku, prípadne nastaviť ho tak, aby sa zobrazoval na všetkých stránkach webu.